Mládež se rozjela dobře, říká Petr Bijok

Přestože sezóna fotbalových soutěží skončila v tomto kalendářním roce dřív, než vlastně pořádně začala, tak i v době, kdy není dneska možné společně trénovat, přišel čas na malé bilancování. Nad podzimní částí soutěží ročníku 2020/2021 se zamyslel šéftrenér mládeže FK Bospor Bohumín Petr Bijok, který je zároveň také členem výboru.

„Mládež rozjela podzim velmi dobře, škoda, že přišel takový konec. Momentálně máme sedm mládežnických týmů s celkovým počtem asi 160 dětí, kdy většina z nich je registrována ve FAČR, a pokud to je tedy možné, tak rovněž i nastupuje do svých mistrovských zápasů,“ konstatoval šéftrenér mládeže FK Bospor, který předtím řadu sezón působil v MFK Karviná.

Jeho současný bohumínský klub se zabývá prací s ratolestmi od útlého věku, kdy ještě ani nespadají do kategorie přípravek. „Naši nejmenší se pod vedením Drahomíry Bajnarové scházejí jednou týdně, bývá jich až pětadvacet. Tam ještě fotbal není prioritou. Děti si přesto jen nehrají, ale učí se sportovat pod už pod nějakým dohledem a vedením,“ konstatoval Petr Bijok.

Dalšími klubovými kategoriemi jsou předpřípravky s dětmi ročníků narození 2014 a 2015. „Ty mají na starosti naše trenérky Jana Poštulková a Nikola Kubinská. Družstva se scházejí dvakrát týdnu taky asi v počtu kolem pětadvacítky dětí a tam už je fotbalu o poznání víc, dokonce špunti hrají občas třeba už i turnaje tři na tři,“ vypočítával kouč, který má pod palcem bohumínskou mládež.

První kategorií, která hraje mistrovská utkání, je mladší přípravka. O tu se vedle samotného šéftrenéra starají i Jakub Tomáš a Milan Dobřanský. „V kádru je čtyřiadvacet hráčů, kteří dvakrát v týdnu trénují a k tomu hrají zápasy. A vedou si velmi dobře, ve své skupině v pěti utkáních nepoznali porážku a v kritériu počtu vstřelených branek jsou dokonce první. Nejlepším střelcem s 35 góly je Dominik Dobřanský a výtečně si vede i Eliška Vavříčková, která dala 14 branek. Už to teď ale zkouší v Baníku, tak uvidíme,“ usmál se.

Trenérský triumvirát ve složení Stanislav Bartl, Lukáš Kalous, Michal Ptoszek se ujal rovněž v této sezóně starší přípravky. Pětadvacet hráčů se připravuje svědomitě třikrát týdně, na podzim tým odehrál šest mistrovských utkání a pouze jednou prohrál. „ Zatím nejlepším střelcem našich borců je Daniel Grobelný se čtrnácti trefami,“ dodal Petr Bijok.

Také kategorie mladších žáků má stejné tréninkové i zápasové vytížení, v systému 7+1 působí pod vedením kouče Davida Bartečka v krajské soutěži. „Hraje se v podstatě na půlce hřiště. Hráčů je v týmu čtyřiadvacet, v sedmi zápasech mají na kontě vedle výher jen po jedné remíze a porážce. Ve skupině jsou třetí. O góly se tu většinou dělí více kluků, čtyřikrát se trefil Dominik Vlk.“

Starší žáky vedou Jiří Pavlíček starší a Jiří Pavlíček mladší. Otec přivedl k trénování svého syna, který je nadějným hráčem dorostu, a společně mají pod dohledem osmnáctku fotbalistů. „Tahle kategorie už hraje na běžném hřišti. Náš tým působí v krajské soutěži a po nedohraném podzimu figuruje na výborném druhém místě. Družstvo, které s osmnácti trefami střelecky táhne Adam Veverka, by na jaře chtělo zabojovat o postup, a budeme moc držet palce, ať to vyjde,“ svěřil se Petr Bijok.

Dorost, to už je kategorie, kde by kluci měli vědět, o čem fotbal je. Do hlavy a nohou se jim to snaží vštípit trenéři Dušan Socha a Pavel Grygiel. „Bohužel kluci začínají nejníž až v okresním přeboru, protože v minulé sezóně kvůli nedostatku hráčů Bospor dorost v soutěži neměl. Cílem je proto postup do krajské soutěže a kluci za ním jdou odhodlaně – ze sedmi zápasů jenom jednou prohráli,“ doplnil s tím, že s pěti zásahy je nejlepším střelcem družstva Pavel Orihel.

Covidová současnost sportu a fotbalu moc nepřeje. „Doufám však, že všichni pilně trénují individuálně a nezamrznou jenom u počítačů. S těmi nejmenšími je to trošku složitější, ale ti starší, pokud vím, tak dál jedou podle trenérských rad a videí. Makají na sobě. Snad si jejich mladší kamarádi vezmou příklad, vzpomenou si, jaké domácí úkoly dostali a taky to rozjedou na plné pecky,“ usmál se šéftrenér.

Dlouhodobou činnost svých kolegů hodnotí velice pozitivně. „Chci všem moc poděkovat za odváděnou práci. Když to baví kluky – a pozor, máme i dost šikovných děvčat, tak práce těší i nás, trenéry. A doufám, že i rodiče,“ konstatoval Petr Bijok a dodal: „Bohužel sezóna se musela přerušit. Pevně věřím, že se ještě letos rozjedeme a fotbal si zahrajeme aspoň v hale.“

Comments are closed.