Kouč Špička: Doma to musí být zase pevnost!

Po špatném začátku přišel famózní konec. Po třetím kole byli muži Bosporu v tabulce Moravskoslezské divize F bez bodu poslední, na konci odehraného podzimu ale mají na šestém místě jenom čtyřbodovou ztrátu na vedoucí Karvinou B. „Rozhodně jsme s tím spokojeni,“ řekl trenér FK Bospor MARTIN ŠPIČKA.

Takže špatný start do soutěže je po zisku 23 bodů zapomenut?
No, na ten úvod raději ani vzpomínat už nechci. Měli jsme před sezónou nějaká očekávání a místo toho dostali tři facky, po kterých jsme byli na dně. Smekám před charakterem našeho týmu. Kluci si věřili a dokázali se nastartovat k opravdu výbornému podzimu, kdy ztráta čtyř bodů na lídra tabulky není nijak dramatická.

Čím si vysvětlujete ten delší a pomalejší rozjezd?
V létě došlo k obměně kádru, kdy nám nečekaně odešli tři hráči základní sestavy. Doplnili jsme je hlavně o mladíky a ti potřebovali čas, který bohužel během letní pauzy strašně chybí. Navíc jsme v té době u některých měli problémy s docházkou na tréninky, tak jsme pak ani nenastupovali v nejsilnější možné sestavě. Ukázalo se ovšem, že mladí kluci jsou výbornou investicí do budoucna, po třech kolech šla výkonnost celého týmu nahoru.

Bospor vždy spíše dominoval doma a paběrkoval venku. Letos na podzim ale domácí bilance jedné výhry, dvou remíz a tří porážek zrovna ideální není. Co se stalo?
Nechci se vymlouvat na to, že jsme měli těžké soupeře a nebyli občas kompletní. Proti Opavě B a Rýmařovu bychom asi měli problémy i v nejsilnější sestavě, prostě jsme nestačili… Naopak proti Novému Jičínu a Frenštátu jsme měli brát tři body, to mě mrzí. Na jaře se musíme doma zlepšit, aby domácí hřiště bylo zase naší pevností! Dlužíme to i fanouškům.

Naopak venku jste dominovali. Jediná prohra při šesti vítězstvích, průměr skoro tři vstřelené góly na zápas, brali jste o sedm bodů víc než další nejlepší klub.
Možná opravdu ti soupeři venku nebyli tak kvalitní, jako nás potkávali doma. Skutečně ty zápasy nevypadaly tak složité, ale kluci je museli odmakat. Všechno nastartoval úspěch ve Frýdlantu, kde jsme fakt hráli moc dobře. Těší mě ale, že jsme zvládli vítězně i všechna tři derby s Dětmarovicemi, Heřmanicemi a Havířovem. Ty zápasy mají vždycky kvalitu i emoce, a my v nich obstáli.

Jak hodnotíte vynikající střelecký výkon lídra tabulky kanonýrů divize F Jakuba Padýcha?
Dal čtrnáct gólů, to hovoří za vše. Ale nesmím zapomenout ani na Milana Halašku. Oba dávali branky už letos na jaře, a o jejich góly jsme se mohli opřít znovu. Není to náhoda. Já jen věřím, že stejně jim to bude padat i po zimní pauze – a hlavně, že to bude v našem dresu.

Čeká vás dlouhá, dvacetitýdenní pauza do březnového startu jara. Jak ji vyplníte?
Chtěl bych zmínit, že před závěrem podzimu jsme nastavili určitý motivační plán, kdy si hráči získaným počtem bodů mohli rozhodnout o termínu začátku přípravy na jaro. A vedli si skvěle! Proto začneme naostro trénovat až od února, leden ještě budou mít volný, i když nějaká pravidla a individuální plány nastaveny budou. Samozřejmě pak všechno odhalí váha… (směje se) Loni nám tohle zafungovalo, takže není důvod v této zvyklosti nepokračovat. Jsem přesvědčen, že pak budeme mít dost času, abychom na třetí březnový víkend byli dobře nachystáni.

A ve vztahu k hráčskému kádru?
Prioritou je udržet stávající. Samozřejmě vím, že někteří dostali zajímavé nabídky, další hráči zase nebyli spokojeni s vytížením, takže si hledají angažmá. U těch prvně jmenovaných uděláme maximum, abychom je udrželi, u druhé skupinky hráčů pak nám nezbude nic jiného, než jim poděkovat a rozejít se. Snad budou přicházet pozitivní zprávy a mužstvo zůstane co možná nejvíc pohromadě.

Comments are closed.